Oбележили смо европски дан језика

Обележили смо европски дан језика 26. септембра 2019.

Ученици 3. и 4. разреда наше школе присуствовали су и учествовали у активностима које смо током два школска часа организовале професорка српског језика Наташа Арамбашић и ја, Маја Коленовић, професорка енглеског језика. Ученици су се прво преслишавали колико група језика постоји, које су, који им језици припадају. Затим смо покушали да бар на по једном језику из сваке групе појединачно кажемо бар неку реч и на тај начин смо делили своја искуства и импресије. Наше две ученице, које су биле такмичарке на такмичењу у рецитовању на страним језицима „Стиховизија“, које се сваке године одржава у нашем граду, представиле су се својим вршњацима. Потом смо прочитали песму „Еlectricity“, шкотског песника James Sutherland-Smith-a, у оригиналу и преводу, и уочавали колико превод одступа од оригинала, и зашто поезија представља један од највећих преводилачких изазова. Један ученик је рецитовао песму на свом матерњем језику, словачком. Крај часа смо зачинили занимљивостима о томе колико језика говоре поједине филмске звезде, покушали да решимо језички квиз, и откријемо који језик чујемо на клипу… Овде нам је много помогао материјал који је на сајту Европског центра за стране језике.