Предавање о аутизму

Репортерка Тодоровић Тамара

Међународни дан аутизма је 2. април. Ове године школа за основно и средње образовање „Мара Мандић“, у комшилуку болничког округа и наше школе, је обележила овај дан са низом интересатних догађаја у месецу априлу. Отпочели су који дан пре 2.априла предавањем у њиховој школи професора ФАСПЕР-а (факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију)  др Ненада Глумбића на тему разноликости и ефективности третмана за децу из аутистичног спектра поремећаја. Већ трећу годину одржали су у нашој школи и у Гимназији едукативно предавање о аутизму, кроз интерактивну презентацију и видео материјале. Ове године 12. априла су гостовале младе, нове колегинице из наставе „Мара Мандић“ школе на редовном часу здравствене психологије код предметне наставнице Тамаре Тодоровић, у одељењу 2-1. Придружило се и одељење “ 2-5 са др Бојаном Поповић, као и психолог Клара Рашовић и наставница здравствене неге Маријана Кљајић. Присуствовало је и по неколико ученика и других одељења друге године, тако да је учионица број 7 врвела од ученика, око 60-70 душа. Предавачице Јелена, Јасна и Јасмина су представиле суштину ове развојне сметње, која представља стање које се не може излечити, али могу се разумети тешкоће које имају ове особе. Представиле су специфичности понашања, мишљења, говора, комуникације какву остварују ове особе. Указале на успешан приступ у школи, или другим јавним местима, позитивне моделе подршке, отварања могућности за развој ових особа и учешће у друштвеном животу других људи, младих или деце. Са тим циљем публика је погледала неколико сјајних видеа о перцепцији ових особа, специфичности и ограничења у комуникацији, могућностима, интересовањима, достигнућима у нашој земљи неких од деце и младих из аутистичног спектра поремећаја.