Мотивациона предавања на тему добровољног давања крви

Црвени крст Панчево, у сарадњи са средњим школама на територији општине Панчево, од септембра прошле године организовао је низ предавања по средњим школама на тему добровољног давања крви. Предавање су реализовале координаторке за добровољно давање крви, наставнице медицинске школе Снежана Михајловић и Мирјана Брзован. Предавањима су такође присиствовале и учествовале волонтерке Црвеног крста, наше ученице Ћуић Бојана и Петровић Валентина које су уједно и вршњачке едукаторке у оквиру давалаштва. Велики допринос мотивацији дала је и координатор Црвеног крста Трифуновић Јелена. Циљ едукације био је пре свега мотивисати младе да постану добровољни даваоци крви али и да наставе традицију даривања крви и након завршетка школовања, отклонити им страх и одговорити на питања у вези давалаштва. Такође су ученици упознати са процедуром пре, у току и након давања крви.

Многе болести и повреде доводе до губитка крви из организма. Крв је једини лек који се не може произвести вештачким путем, једини извор тог лека су добровољни даваоци крви. Једним давањем крви спашавамо три људска живота. Људски живот, као и дарована крв нема цену. Крв може бити потребна нама или члановима наше породице које неизмерно волимо. Зато уколико читате овај чланак и до сада нисте постали давалац крви, размислите о давалаштву. Победите страх, пробудите хероја у себи и дарујте некоме шансу. Хвала свим матурантима који су победили страх и постали даваоци крви. Хвала на хунаманом чину који одузима мало времена а који нема цену. А посебно хвала нашим бившим ученицима који су наставили традицију давања крви и након завршетка школовања, који су у себи пробудили свест о значају давања крви.

Крв можете дати сваке среде у Црвеном крсту Панчево у периоду од 9-12 часова. Видимо се!